22 lipca, 2024

eHandelOnline.pl

Czym warto handlować w sieci?

Ławy i stoliki do salonu – pozycja obowiązkowa

Stoliki i ławy to niemalże nieodłączne elementy wystroju wnętrz, wzbogacają stylistycznie salon, sprawiają, że staje się bardziej ustawny i wygodny. Równocześnie ciekawie wyglądające ławy i stoliki to “kropka nad i” dla wygodnej kanapy, miejsce, przy którym podejmuje się gości oraz spędza czas przy dobrej książce, czy też kawie. Na jakie rozwiązanie się zdecydować i czym kierować przy doborze idealnego stolika do salonu?

 

Ławy i stoliki do salonu - pozycja obowiązkowa

Jak dobrać ławy i stoliki do stylu wnętrza?

Niezależnie od powierzchni, jaką przyjdzie dysponować w domu, warto odpowiednio zaplanować miejsce przeznaczone na wypoczynek. Na zestaw idealny powinna składać się wygodna, szeroka i ergonomiczna sofa. Dzięki niej będzie możliwe spokojne czytanie książki, relaksowanie się przy muzyce, czy oglądanie telewizji, to także świetne miejsce na podejmowanie gości. Jeśli pomieszczenie nie jest duże, co jest częstym standardem mieszkań dwupokojowych, warto zainwestować w dwa wygodne fotele, które zastąpią sporych rozmiarów kanapę. Nieodłącznym elementem kącika wypoczynkowego jest dobrana do stylistyki wnętrza ława lub stolik kawowy. Co zatem wybrać? Uważa się, że ławy głównie ze względu na swój kształt i wysokość sprawdzą się w przypadku salonu z kanapą. Z założenia stoliki kawowe są nieco wyższe, co pozwoli na lepsze dopasowanie ich do foteli, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować z różnymi rozwiązaniami. Drugą zasadą, którą należy się kierować przy wyborze stolika lub ławy jest fakt ich dopasowania do charakteru wnętrza. Zupełnie inne meble będą współgrać z nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzem, czy salonem utrzymanym w stylu skandynawskim. Stylistyka wnętrza wpłynie nie tylko na kształt i kolorystykę mebla, ale także na rodzaj materiału, z jakiego zostanie on wykonany. Już w momencie projektowania wnętrza warto mieć to na uwadze i uwzględnić w ogólnym projekcie salonu. Warto pamiętać, że ława i stolik powinny być nie tylko estetyczne, ale także ergonomiczne. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż przymus siedzenia w niewygodnej pozycji w momencie picia kawy z przyjaciółmi. Stoliki i ławy powinny być dostosowane wysokością do mebli, z którymi zostaną zestawione. Nie powinny być ani za niskie, ani też zbyt wysokie, ułatwi to komfortowe odkładanie filiżanki, książki czy sięganie po kawałek wybornego ciasta. Należy pamiętać o optycznym dostosowaniu mebli do siebie, nie tylko pod względem kolorystycznym, ale także pod kątem proporcji. To samo dotyczy stylistyki, dobrze jest wyeksponować część elementów wyposażenia wnętrza, przy zachowaniu stonowanego charakteru ich pozostałych elementów. Innymi słowy, w przypadku kwiecistej kanapy, dla zrównoważenia efektu i podkreślenia jej tapicerki warto dobrać jednolitą, jasną ławę, taką jak ława Tulsa i odwrotnie. 

 

Rodzaje materiałów: szkło czy drewno?

Podczas doboru odpowiedniej ławy i stolika warto przyjrzeć się materiałom, z jakich zostały wykonane. Szlachetne drewno, czy szkło to dwa z wielu przykładów mebli, które oprócz funkcji praktycznej zyskują także znaczenie estetyczne. Co zatem wybrać? Obydwa rozwiązania niosą za sobą szereg cech pozytywnych, jednak ostateczny wybór należeć będzie do użytkownika i jego indywidualnych preferencji. Ławy i stoliki szklane, takie jak szklana ława Venge Nina to świetna propozycja dla użytkowników nowoczesnych wnętrz. Szkło pozwala na optyczne złagodzenie wyglądu pomieszczenia, pozwala na lepszy dostęp promieni słonecznych, dzięki czemu jest w nim jaśniej i przytulniej. Szkło połączone z elementami lakierowanymi, dodaje elegancji, rozjaśnia i sprawia, że salon wydaje się większy. Niestety szklane ławy posiadają także swoje ograniczenia, szkło łatwiej ulega zarysowaniu oraz stłuczeniu. W przypadku uszkodzenia potrzebna jest wymiana elementu szklanego, co sprawia, że dłużej jest niezdatny do użycia. 

Alternatywą dla mebli ze szkłem są ławy i stoliki wykonane z drewna. Pozwolą one na podkreślenie przytulnego charakteru wnętrza i podkreślenie jego ciepła. Ławy i stoliki drewniane są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości, niż szklane, na ich powierzchni nie widać smug po sprzątaniu, a kurz nie jest tak eksponowany jak na jednolitej tafli szkła. Ponadto naturalne drewno, dzięki strukturze sprawia, że meble wykonane z tego materiału stają się niepowtarzalne. 

 

Mały stolik czy rozkładana ława?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, wybór między stolikiem do kawy i ławą zależy od mebli, z którymi zostaną zestawione. Naturalnie zestawione ze sobą fotele, będą świetnie uzupełnione dostosowanym do ich wysokości stolikiem. To także atrakcyjny element łączący te meble, równocześnie tworzy ciekawą, spójną całość. Z kolei obszerna, wygodna ława nie będzie kompletna bez atrakcyjnej ławy, na której będzie można odłożyć filiżankę kawy podczas rozmowy z przyjaciółmi, czy też książki w momencie kiedy potrzebny będzie odpoczynek. Każde rozwiązanie posiada za i przeciw, dlatego tak ważne jest spojrzenie całościowe na pomieszczenie, w którym zostaną umieszczone. Tylko dzięki temu uda się stworzyć przyjazną i wygodną przestrzeń do relaksu.