22 grudnia, 2024

eHandelOnline.pl

Czym warto handlować w sieci?

Czy potrzebuję zezwolenia na montaż paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest skomplikowaną procedurą, a liczba przepisów, do których należy dostosować się w trakcie takiej inwestycji, może przyprawić o zawrót głowy. Co więcej, nieco inne formalności należy spełnić, montując instalację na dachu, inne z kolei związane są z montażem paneli na gruncie. Jeśli właśnie zastanawiasz się, czy w każdym przypadku konieczne będzie posiadanie stosownego zezwolenia, zapraszamy do lektury.

Kiedy zezwolenie na instalację fotowoltaiczną nie jest konieczne?

Montaż instalacji fotowoltaicznych nie zawsze będzie wymagał zdobycia odpowiednich uprawnień, choć decydując się na taką inwestycję, warto prześledzić aktualne ustawodawstwo. Zgodnie z Prawem budowlanym, jeśli inwestor zdecyduje się na instalację o mocy elektrycznej do 50 kW, będzie on zwolniony z konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Co ważne, przepis ten dotyczy zarówno instalacji fotowoltaicznej, montowanej na dachu, jak i tej, która ustawiona będzie na gruncie.

Jak przeczytasz po przejściu na stronę https://www.appenergy-kielce.pl/, takie standardowe rozwiązania zaleca się dla budynków z dobrze nasłonecznionymi dachami. W każdym przypadku jednak warto dokładnie przeanalizować każdą możliwość, wybierając kompromis między trzema istotnymi czynnikami, do których należy wygoda, moc oraz koszty inwestycji.

Czy urządzenia o małej mocy mogą wymagać pozwolenia na budowę?

Instalacje fotowoltaiczne o mocy niższej niż 50kW, nie wymagają zdobycia pozwolenia na budowę, niezależnie od tego, czy wyprodukowana dzięki nim energia będzie odsprzedawana, czy też wykorzystywana wyłącznie na własny użytek. Takie rozwiązania znacznie ogranicza formalności, a – co za tym idzie – zwiększa tempo całej inwestycji.

Aby dowiedzieć się, jak dodatkowo zoptymalizować jej możliwości, należy odwiedzić stronę https://www.appenergy-kielce.pl/pompy-ciepla, na której omówiono szereg zalet, związanych z wykorzystaniem pomp ciepła. Warto wiedzieć jednocześnie, że decydując się na instalację fotowoltaiczną o małej mocy, będziemy musieli postarać się o zezwolenie na budowę, gdy panele będą montowane na zabytkowym obiekcie lub gdy budynek będzie wymagał przebudowy lub rozbudowy, w celu przeprowadzenia inwestycji.

W jakich sytuacjach instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?

Jeśli inwestor decyduje się na instalację urządzeń o mocy, przekraczającej 50 kW, będzie on zobligowany do uzyskania stosownego pozwolenia na budowę jeszcze przed rozpoczęciem całej inwestycji. Co ważne, przepisy te dotyczą zarówno paneli fotowoltaicznych, montowanych na dachu budynków, jak i tych, które ustawiane są na gruncie.

Warto podkreślić jednocześnie, że takiego pozwolenia będzie wymagać także instalacja o mniejszej mocy, jeśli jej wysokość na obiekcie budowlanym przekracza 3 m. W praktyce sytuacja taka zdarza się niezwykle rzadko, warto jednak pamiętać o tym odstępstwie, by dopełnić ewentualnych formalności na 30 dni przed datą montażu.

Decyzja o warunkach zabudowy a instalacja fotowoltaiczna – o czym warto wiedzieć?

Realizowane inwestycje nie mogą kolidować z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym kontekście nie istnieją jednak ściśle określone przepisy, związane z instalacją fotowoltaiczną. Można przyjąć, że w jeśli instalacja nie wymaga pozwolenia na budowę, a jej montaż nie wpływa na zagospodarowanie terenu czy też użytkowanie budynku, decyzja o warunkach zabudowy nie będzie konieczna. Na ogół w taki sposób rozpatrywane są instalacje, wytwarzające prąd jedynie na potrzeby konkretnej nieruchomości.