11 grudnia, 2023

eHandelOnline.pl

Czym warto handlować w sieci?

Produkcja paneli słonecznych to wiele wyzwań technologicznych

Energia słoneczna to znane źródło czystej i odnawialnej energii, która staje się coraz bardziej popularna wśród osób zainteresowanych oszczędnościami na rachunkach za energię.

Większość ludzi chce chronić planetę, co oznacza, że coraz więcej osób chce korzystać z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna. Popularność energii słonecznej wykorzystywanej za pomocą paneli fotowoltaicznych stale rośnie, a przyczynia się do tego wiele czynników. Przede wszystkim cena instalacji paneli słonecznych spadła w ciągu ostatniej dekady, a firmy reklamują je jako tanie, niezawodne, oraz odnawialne źródła energii. Tym samym takie ekologiczne źródło energii może zmienić branżę energetyczną, która obecnie polega na paliwach kopalnych, które są na wyczerpaniu i w końcu nie będziemy z nich mogli korzystać, bo po prostu ich nie będzie. Trzeba zatem pomyśleć o alternatywnych źródłach energii odnawialnej, jak woda, powietrze i słońce. Tradycyjny proces produkcji paneli słonecznych rozpoczyna się od kwarcu, bardzo powszechnego minerału, który można znaleźć w domu przykładowo a granitowych blatach. Złożony z atomów tlenu i krzemu, minerał ten można przekształcić w czysty krzem do wykorzystania jako półprzewodnik w panelach słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej. Producenci energii słonecznej od dawna wydobywali kwarc, aby dostarczać krzem do paneli słonecznych. Można również do tego celu używać piasku bogatego w kwarc.

Produkcja paneli słonecznych to wiele wyzwań technologicznych

Zarówno piasek bogaty w kwarc, jak i wydobywany kwarc można rafinować do tego samego krzemu metalurgicznej klasy używanego do produkcji paneli słonecznych.

Aby uczynić krzem o jakości metalurgicznej w materiał nadający się do przechwytywania światła, bogaty w kwarc piasek musi najpierw zostać przekształcony w polikrzem, czyli inną formę krzemu o innej strukturze atomowej. Standardowa instalacja fotowoltaiczna 50 kw w zupełności wystarczy do pokrycia zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego. Naukowcy nieustannie starają się ulepszyć ten proces i uczynić go jeszcze bardziej zrównoważonym i efektywnym. Prowadzi się również badania nad alternatywnymi metodami produkcji, które pozwolą w ogóle uniknąć stosowania czterochlorku krzemu.