11 grudnia, 2023

eHandelOnline.pl

Czym warto handlować w sieci?

Jak zminimalizować straty w uprawach rolnych?

Stosowanie środków ochrony roślin w uprawach rolnych pozwala na eliminacje chwastów, grzybów oraz insektów, które mogą znacznie zmniejszyć plony.

Rolnicy często obserwują uprawy, dzięki czemu mogą wcześnie wykryć różnego typu zagrożenia. Mogą być to grzyby, które najczęściej na początku atakują liście, możemy rozpoznać problem po charakterystycznych ogniskach. W zależności od kolorów plam będziemy w stanie zidentyfikować rodzaj grzyba i zastosować odpowiednie fungicydy.

Jak zminimalizować straty w uprawach rolnych?

Ochrona fungicydowa dla zbóż ozimych

Zagrożone mogą być zboża ozime, które do prawidłowego wzrostu potrzebują niższych temperatur, wysiew odbywa się od września do października, w tym przypadku możemy stosować fungicydy po siewie jako środki prewencyjne, jak również wykonać opryski w okresie wiosennym. W przypadku oprysku w okresie jesiennym możemy chronić nasiona, bardzo ważne jest także dobranie odpowiedniego rodzaju nasion, które powinny charakteryzować się wytrzymałością, odpornością na choroby. Dodatkowo stosuje się także przed samym wysiewem specjalne środki, które mogą zabezpieczyć nasiona przed grzybami.

Fungicydy mogą być stosowane wraz z herbicydami czy insektycydami, dzięki czemu możemy zapewnić naszym uprawom kompleksową ochronę. Często objawy zarażenia grzybem są łatwe do rozpoznania, mogą być atakowane liście, jak również łodygi. Grzyby mogą atakować także układ korzenny, w tym przypadku jest to zagrożenie trudne do zidentyfikowania. Grzyb będzie uszkadzał korzenie, w tym przypadku układ korzenny może słabiej się rozrastać, co utrudni transport wody oraz składników mineralnych z gleby. Możemy wykorzystać specjalne fungicydy doglebowe, które będą chroniły korzenie roślin. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na porę oprysku, gleba nie może być sucha, co mogłoby uniemożliwić przedostanie się fungicydu. Dlatego możemy wybrać opryski po opadach deszczu, kiedy gleba jest nieco wilgotna, dzięki czemu fungicydy mogą łatwiej trafić do gleby.

Stosuje się obecnie bardzo skuteczne zabiegi fungicydowe na zbożach ozimych, środki ochrony przed grzybami możemy znaleźć na stronie internetowej https://innvigo.com/zabiegi-fungicydowe-zboza-ozime/. Dzięki nim możemy działać prewencyjnie, a także interwencyjnie, kiedy zauważymy ogniska grzyba, zmniejszając tym samym straty w uprawach.