27 kwietnia, 2024

eHandelOnline.pl

Czym warto handlować w sieci?

Jak wybrać i wdrożyć system ERP do firmy?

Nowoczesne oprogramowanie komputerowe może być sposobem na usprawnienie działalności firmy. Dziś, dzięki zdobyczom nowych technologii możemy uniknąć części obowiązków, obarczając nimi nasze urządzenia elektroniczne. Zarządzanie sprzedażą, stanami magazynowymi, kontrola finansów, a nawet monitorowanie działu kadr to jedynie część z długiej listy funkcji, które oferują zaawansowane programy. Co więcej, dzięki nowoczesnym systemom coraz częściej możesz złożyć zamówienie na towar, będąc w dowolnym miejscu na świecie, za pomocą telefonu czy tabletu!

Czym jest system ERP?

Pod pojęciem systemu ERP (Enterprise Resource Planning) rozumiemy zaawansowane, złożone oprogramowanie, które wspomaga procesy związane z planowaniem zasobów przedsiębiorstwa. Taki system pozwala monitorować oraz zarządzać poszczególnymi obszarami działania firmy. W zależności od funkcjonalności, jaką cechuje się dany program, możemy kontrolować takie aspekty działalności, jak zarządzanie sprzedażą, monitorowanie stanów magazynowych, systematyczność zaopatrzenia w produkty, czy kontrola finansów oraz działu kadr.

W dużym skrócie możemy więc powiedzieć, że system ERP jest rozbudowanym narzędziem, które wspomaga przedsiębiorcę w codziennych obowiązkach, związanych z prowadzeniem firmy. Źródłem wiedzy o popularnych, zaawansowanych systemach ERP są witryny, takie jak top10erp.pl, dzięki którym możemy odnaleźć rozwiązanie idealnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Jak wybrać odpowiedni system ERP do firmy?

Dobór odpowiedniego rozwiązania w zakresie systemu ERP dla Twojej firmy to złożony proces, w którym warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które determinują najważniejsze potrzeby i oczekiwania względem oprogramowania. Wspomniane pytania to przede wszystkim:

  • cel, jakiego oczekujemy, stosując system ERP,

  • sposób wykorzystywania, a w zasadzie funkcje oprogramowania, które będą potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa,

  • profil działalności firmy, od którego zależy zakres funkcjonalności systemów ERP.

W dużym skrócie możemy więc powiedzieć, że decydując się na skorzystanie z profesjonalnego systemu ERP, należy wybrać rozwiązanie od producenta, który specjalizuje się w naszym profilu działalności. Inne funkcje będą bowiem potrzebne, a zarazem cenione przez przedsiębiorców, którzy na co dzień zajmują się sprzedażą hurtową, inne zaś w przypadku dużej firmy produkcyjnej.

Jaki system ERP wybrać?

Dobry system ERP możemy wybrać, korzystając ze specjalnych stron internetowych, takich jak https://www.top10erp.pl/ranking/system-erp-odl, na których znajdują się rankingi najlepszych programów ERP, dostępnych na rynku.

To, co wydaje się być kluczowym aspektem podczas podejmowania decyzji to wybór systemu ERP stworzonego przez firmę informatyczną, która posiada bogate doświadczenie na rynku. Warto sprawdzić opinie o samym producencie oprogramowania, jak i produktach, które zostały wprowadzone do użytkowania. Dzięki temu możemy ocenić, jakie podejście cechuje daną firmę w kwestii relacji z klientem.

W przypadku wdrażania ERP od przysłowiowego “zera” do pracy przedsiębiorstwa kluczowe może okazać się wsparcie ze strony producenta oprogramowania. Dzięki niemu będziemy mogli rozwiązać problemy techniczne, czy zgłosić się w sprawie ewentualnych poprawek, czy aktualizacji systemu. Sprawnie działająca pomoc techniczna to gwarancja bezproblemowej, nieprzerwanej pracy oprogramowania, a co za tym idzie, także naszej firmy.

Wdrożenie systemu ERP do firmy — co należy wiedzieć?

Proces wdrażania systemu ERP do firmy to złożony proces, który najczęściej wymaga pomocy ze strony specjalistów z branży IT. Dobór odpowiedniego oprogramowania jest bowiem jedynie częścią całego wdrożenia. Istotniejsze jest, aby proces wdrożeniowy przebiegł pomyślnie i nie zakłócał pracy przedsiębiorstwa.

Częstą praktyką jest, że producenci oprogramowania ERP polecają konkretnych wykonawców, którzy na co dzień specjalizują się we wdrożeniach systemowych. Korzystanie z oferty tego typu fachowców to dobra metoda na sprawne ukończenie całego procesu. Profesjonalni pracownicy posiadają bowiem szeroki zakres wiedzy, umiejętności, a przede wszystkim doświadczenia, zebranego przez lata pracy i dziesiątki zrealizowanych wdrożeń systemów ERP.