28 lutego, 2024

eHandelOnline.pl

Czym warto handlować w sieci?

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie krajowym i międzynarodowym

Certyfikat kompetencji zawodowych jest dokumentem który potwierdza iż posiadamy odpowiednią wiedzę z zakresu prowadzenia firmy transportowej.

Oczywiście aby uzyskać certyfikat będziemy musieli zdać dwustopniowy egzamin, w pierwszej części trwającej 120 minut będziemy musieli odpowiedzieć na 64 pytania z zakresu prawa, zasad pracy kierowcy, zagadnień ekonomicznych związanych z prowadzeniem firmy transportowej. Druga część egzaminu składa się z dwóch zagadnień praktycznych, w tym przypadku będziemy musieli rozwiązać problem dotyczący działania firmy transportowej.

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie krajowym i międzynarodowym

Szkolenie do egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych

Z pewnością bardzo ważna będzie znajomość czasu pracy kierowcy, jak wiadomo są to przepisy do których kierowca musi się dostosować, w przypadku naruszenia czasu pracy mogą grozić konsekwencje w postaci mandatu. Certyfikat jest obowiązkowy od 2001 roku, jest niezbędny w celu uzyskania licencji na prowadzenie firmy z zakresu transportu drogowego. Oczywiście najczęściej certyfikat posiada właściciel firmy, jednak nie jest to warunek konieczny. Certyfikat kompetencji zawodowych może posiadać osoba na stanowisku kierowniczym w firmie, która odpowiada za transport, nadzoruje pracę kierowców oraz transport towarów.

Obecnie wiele firm prowadzi specjalistyczne szkolenia które ułatwią nam zdanie egzaminu, najczęściej koszt przygotowania do egzaminu będzie wynosił około 1000 zł. Z pewnością w wielu miastach znajdziemy firmy które mogą profesjonalnie przygotować nas do zdania egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych. W niektórych firmach może wyniknąć sytuacja iż osoba która posiadała certyfikat kompetencji zawodowych zakończyła współpracę, wówczas należy oczywiście wyznaczyć inną osobę która podejdzie do egzaminu. Warto jednak pamiętać iż szkolenie, oraz egzamin zajmą nieco czasu. Jeżeli chcemy pozyskać certyfikat natychmiast, wówczas możemy zatrudnić osobę która certyfikat posiada, wówczas będziemy mogli prowadzić firmę transportową zgodnie z prawem.

Zabezpieczenia finansowe

Dlatego wiele firm decyduje się na zabezpieczenie finansowe do licencji transportowej w formie zatrudnienia na część etatu osoby która posiada certyfikat. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z oczekiwaniem na wydanie certyfikatu dla naszego pracownika.